Board


The Board of Examiners of Landscape Architects was created to regulate the practice of landscape architecture. The Board is composed of three members appointed by the Governor. The members of the Board shall be registered landscape architects of recognized standing having engaged in the practice of landscape architecture in the State of Alabama for a period of two years or more. The terms of office are three years of which one term expires each year.


Chairman

Lea Ann Macknally
c/o Macknally Land Design
4000 3rd Ave South, Suite 101
Birmingham, AL 35233
Office Phone: 205-328-4160
Email: lmacknally@macknally.net
Term Appointed: 07/16/2019
Senate Confirmation: 03/05/2020
Term Expires: 01/03/2021

Secretary

Chad Watkins
Term Appointed: 03/22/2018
Senate Confirmation: 03/28/2018
Term Expires: 01/03/2023

Julie Stephens
Term Appointed: 07/09/2019
Senate Confirmation: 03/05/2020
Term Expires: 01/03/2022